Bublava – krušnohorská oáza ticha

Bublava

Jednou z výhod “rozcestované” dovolené je, že poznáte více míst. A přesně tak došlo na Bublavu, klidné a osvěžující místo v Krušných horách.  Pro ty, kteří si chtějí odpočinout od zvuků civilizace, je Bublava ideální místo.

Jak se dostat na Bublavu

Autem
Jednoznačně nejpohodlnější způsob, jak se na Bublavu dostat. Z Karlových Varů je to necelou hodinku.

Vlakem
Vlakem se dostanete pouze do Kraslice, nahoru do Bublavy už musíte těch zhruba 5 kilometrů pořešit jiným druhem dopravy.

Autobusem
Na Bublavu jezdí autobus z Kraslic. Trvá to sice jen deset minut, ale i tak si předem zjistěte, kdy to jede, protože spoje nebývají časté.

Pěšky nebo na kole
Vzhledem k odlehlosti Bublavy je nereálné, že by sem z nějakého většího města (nepočítám Kraslice) došel někdo pěšky, ale na kole se sem jistě dá dostat. Ať už od Kraslice, tak i třeba ze severních míst Krušných hor, kdy lze celkem dobře kopírovat běžkařskou krušnohorskou magistrálu.

Bublava – to je ticho

My jsme do Bublavy zavítali několik dní po výletu na Horní Malou Úpu. Plán byl tu strávit 5 dní a musím hned na úvod článku říct, že to bylo hodně relaxačních pět dní. Samozřejmě, naplněných výlety a turistikou, ale ten klid, který umí vesnička na česko-saském pomezí nabídnout je doslova k nezaplacení.

Ostatně i servírka z hotelu Švejk, kde jsme bydleli, nám říkala, že se sem přestěhoval ze sousedních Kraslic hlavně kvůli tomu tichu, co na Bublavě večer mají.

Přidejte k tomu krásnou přírodu, kopce kolem dokola, spoustu možností k výletům a máte poměrně jasný obrázek, co na vás na Bublavě čeká.

Historie a umístění Bublavy

Bublava byla založena v 17. století, kdy do těchto míst dorazili první horníci. Zdejší kraj byl totiž poměrně bohatý na rudy železa, olova, cínu i mědi. 

Jak jsem už naznačil, Bublava leží doslova na hranicích s Německem, sousedí s obcí Klingenthal. Díky své poloze si samozřejmě v minulém století užila své. Ať už to bylo během roku 1938 (nepokoje v Sudetech vám jistě něco říkají), tak i po válce, kdy se ocitla v hraničním pásmu. 

Naštěstí jsou tyto doby pryč a tak se dnes můžeme krásou Bublavy a jejího okolí kochat. 

Rozhledna Bleiberg

Jedním z kopců, který obklopuje Bublavu je Olověný vrch, německy Bleiberg. Na jeho vrch se dostanete buď “nadrsno” strmým výstupem po sjezdovce a nebo normálněji po modré turistické značce. Ta vás také povede po sjezdovce, ale mnohem pozvolnější.

Na vrchu kopce se tyčí restaurace s rozhlednou, ale vypadá to, že už jsou nějakou dobu zavřené. Škoda. Výhled z věže by byl jistě hezký. 

Rozhledna Bleiberg, Bublava

Ale i výhledy zespoda jsou krásné…

Bublava z Bleibergu

Kam na výlet v okolí Bublavy

Bublava je ideálním výchozím místem pro výlety v jihozápadní části Krušných hor. Můžete se odsud vypravit do Karlových Varů, Františkových lázní, Chebu nebo Aše (zajímavostí je, že do Aše je to z Bublavy nejrychlejší přes Německo) a nebo na druhou stranu směrem k Božímu Daru, Jelení nebo i k slavnému cínovému dolu z druhé světové války na Rolavě (Sauersack).

Výlet na Jelení a Rolavu

O výletu k cínovému dolu napíši samostatný článek, ale dvě osady, které se v okolí dolu nacházejí, vám představím již nyní.

Jelení

A začnu Jelením. Proč? Protože jsem tam jako žák 3.B kdysi byl na škole v přírodě. Sice jsme neměli kouzelné sluchátko jako stejně stará parta kolem Šebestové, Macha, Pažouta a Horáčka, ale měli jsme mloky v potoce před budovou. A já si odtamtud přivezl osudové fanouškovství ke klokanům. Fotbalovým. Z Vršovic.

Budova tehdejší školy v přírodě dnes (no spíše už několik let) prochází rekonstrukcí česko-indickou rodinou, která zde provozuje malou farmu a časem asi i plánuje spuštění ubytovacích služeb.

Jelení, Krušné hory

Příroda je tady ale nádherná! Jelení leží na rozlehlé planině mezi krušnohorskými lesy. My jsme sice neměli úplně štěstí na sluníčko, ale i tak… Neuvěřitelné ticho, čistota, kolem jen příroda… Téměř žádní lidé…Totální oáza klidu a pohody… To pak už nepotřebujete modrou oblohu a žlutě zářící kolo na ní.

Jelení, Krušné hory

Sem se určitě ještě někdy vrátím. Třeba jen na kole. Vyjet si do Jelení nahoru, sednout si a jen tak koukat kolem sebe. Nic neřešit, relaxovat, vnímat to, co jinde není… 

Rolava

A velmi podobné pocity zažijete o pár kilometrů dál – na Rolavě. To je sice o něco živější místo, protože je tu zhruba čtyřnásobný počet chalup (tedy čtyři), ale i zde je neuvěřitelně ticho a krásně. Podívejte se sami na video, které zachycuje Rolavu z 360°.

Pivovar Krušnohor

Pro ty, kteří rádi poznávají místní pivovary, mám tip na rodinný pivovar Krušnohor. Nenajdete ho sice přímo na Bublavě, ale o kousek vedle – v Kraslicích-Tisové. V Krušnohoru vaří celkem hodně druhů piv, včetně ochucených, tak jsem si jistý, že si určitě vyberete. Jen do prodejny nejezděte v neděli, kdy mají zavřeno.

Bublava v zimě

Co jsem nevěděl je, že v Bublavě a jejím bezprostředním okolí je poměrně dost sjezdových lyžařských tratí. Velká část vesnice evidentně žije z lyžařů. Protože jsou místní kopce celkem nízké, tak bych zdejší areál doporučil spíš těm, kteří se učí na lyžích. Ale černou sjezdovku tu také mají (ano, je to ta strmá, o které jsem psal výše), jen je prostě krátká.

Ubytování v okolí

Hotel Švejk,
Bublava

Hotel Švejk, Bublava

Příjemné ubytování v centru Bublavy, ideální pro rodiny s dětmi.

Berggasthaus und Pension Schöne Aussicht,
Klingenthal (DE)

Berggasthaus und Pension Schöne Aussicht, Klingenthal (DE)

Vyzkoušejte německou pohostinnost a služby na druhé straně hranice .

Hotel Seifert,
Nové Hamry

Hotel Seifert, Nové Hamry

3* ubytování se saunou.

Bublavu ocení především ti, kteří hledají klid. Ono vypadnout na pár dní z města, vyčistit si nejen hlavu, ale i uši a ještě k tomu se provětrat na krušnohorském vzduchu – to je tak neuvěřitelně osvěžující a nabíjející… Škoda, že je Bublava z Prahy tak daleko, stálo by za to tam jezdit častěji 😉

1 Comment

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *