Šumava je nádherná část České republiky. Mám to tam moc rád a o to víc mě mrzí, že se na ni zas tak často nedostanu. Pokud tam ale čeká cesta vás, mám tu pár tipů, která místa byste na Šumavě neměli minout.
Národní park Šumava
Národní park Šumava je jednou z nejvýznamnějších přírodních rezervací v České republice. Dřív jsem si myslel, že se rozprostírá po celé oblasti Šumavy, ale není to úplně pravda. Národní park Šumava najdeme na severozápad od Lipna.
Tato oblast nabízí rozsáhlé lesy, horské louky, a unikátní faunu a floru. A najdete zde nepřeberné množství turistických tras a cyklostezek, které vás provedou těmi nejkrásnějšími zákoutími národního parku.
Některé z nich si blíže představíme v článku, jiné pak nechám na objevení přímo vámi.
Ale začneme mimo národní park.
Vodní nádrž Lipno
Lipno je oblíbená rekreační oblast na Šumavě. Tato přehrada byla vybudovaná v letech 1952 – 1959 a je největší souvislou vodní plochou v České republice. Její rozloha je 48,7 km2.
Vodní nádrž Lipno nabízí mnoho možností pro vodní sporty, jako je například windsurfing nebo jachting. Nebo, pokud jste na skluzavky a další vodní radovánky, si můžete užívat vodu v Aquaworldu Lipno.
Okolí Lipna je také vhodné pro cyklistiku a pěší turistiku.
Na Lipně je trochu poznat to, že se jedná o „české moře“ a tak je počítat s tím, že sáhnete hlouběji do kapsy.
Horská Kvilda
Horská Kvilda je malebná horská vesnice ležící v nadmořské výšce 1 060 metrů. Tato lokalita je ideální pro milovníky lyžování – běžkaři si tady mohou užít své zimní Eldorado.
A samozřejmě, že si zde užijete i mimo zimní sezonu. Najdete tu skvělé trasy jak pro cyklisty, tak i pro chodce. Ostatně v tomto směru Šumava udělala za posledních pár desítek let obrovský krok kupředu.
Pramen Vltavy
Když už budete v Horské Kvildě, vyplatí se vyrazit si o kousek vedle do obce Kvilda (už bez toho přívlastku „horská“). Odtamtud je to pak již jen pár kilometrů k jednomu z pramenů naší národní řeky – Vltavě.
O tomto výletě jsem psal v článku Kvilda a pramen Vltavy.
Kašperské Hory
Kašperské Hory jsou malebné historické město ležící na jihozápadě Šumavy.
Většině lidí se asi vybaví místní hrad, resp. jeho zříceninu, která dominuje nad celým městem. Hrad založil jako pohraniční pevnost král Karel IV. v roce 1356. Účelem hradu byla ochrana obchodní cesty a také horníků a jejich výdobytků z lůna Země před sousedním Bavorskem.
Pokud se chcete podívat na hrad Kašperk z pěkného místa, vydejte se na sousední „kopeček“, na kterém je další zřícenina – hradu Pustý hrádek. Je z něj na Kašperk pěkný pohled.
Zlatá stezka korunami stromů
Zlatá stezka korunami stromů je jednou z nejznámějších atrakcí na Šumavě a doporučuji ji spojit s návštěvou Lipna, protože ji najdete jen kousek od něj – na vrchu Kramolín. Na něj se dostanete dostanete jak lanovkou, tak místním Stezkabusem, ale i po turistické trase či cyklotrase.
Tato dřevěná stezka vás vezme do výšky a nabídne úchvatné výhledy na okolní krajinu. Není divu, že sem každý rok zavítají desetitisíce návštěvníků (takže se připravte na to, že nepůjde o žádnou extra velkou romantiku ve dvou).
Boubínský prales
Boubínský prales je jedním z posledních zbytků původních bukových pralesů ve střední Evropě. Tento unikátní přírodní rezervát je domovem mnoha vzácných rostlin a živočichů.
Pralesem vás provede naučná stezka a že byste z ní neměli scházet vám nemusím zdůrazňovat.
Boubín je národní přírodní rezervací a to dokonce třetí nejstarší u nás – byla založena již v roce 1858. Zničit si něco tak unikátního, by prostě byla škoda.
Modrava
Modrava je malebná horská obec, která leží v samém srdci Národního parku Šumava. Tato vesnička je ideálním výchozím bodem pro pěší túry a výlety do okolí.
Turisty sem láká nejen blízkost nádherné Tříjezerní slati (viz foto), ale i spousta dalších slatí a třeba i místní pivovar.
Jo, a televizní policie Modrava je jen fikce – ve skutečnosti tu k tolika vraždám opravdu nedochází 🙂
Vchýnicko-Tetovský kanál
Vchýnicko-Tetovský kanál je technické dílo, které bylo postaveno v 18. století k dopravě dřeva po vodě. Dnes je to turistická atrakce nedaleko Modravy, která vás provede historií a ukáže vám jedinečný systém plavení dřeva.
Naučná stezka kopíruje celý Vchynicko – Tetovský kanál od Rechlí až do blízkosti Srní. Cesta je po celé délce značena a najdete na ní 10 informačních tabulí, kde se budete moci seznámit s celým dílem.
Černé a Čertovo jezero
Černé a Čertovo jezero jsou přírodní ledovcová jezera, která se nacházejí nad obcí Železná Ruda a pod Jezerní horou.
Tato jezera vás okouzlí svou krásou a tajemností. Můžete se projít kolem jezer a vyfotografovat se s úchvatnými výhledy na vodu, lesy a stěny zmíněné Jezerní hory. Pokud si chcete pořídit pěkné fotky, tak se k jezerům vypravte buď ráno nebo pak až k večeru, ať nefotíte Černé jezero proti Slunci jako my 😉
Tak a teď máte na výběr z 10 skvělých tipů na výlety na Šumavě 🙂
Ať už si zvolíte procházku po národním parku, zážitek na Zlaté stezce korunami stromů nebo klidnou chvíli u Černého jezera, určitě si zde najdete to své. Šumava je přírodní ráj, který stojí za objevování.
Často kladené otázky (FAQ)
1. Jaká je nejlepší doba pro návštěvu Šumavy? Nejlepší doba pro návštěvu Šumavy je na jaře, kdy se příroda probouzí, nebo na podzim, kdy se listí mění na pestrou paletu barev. Zimní období pak nabízí možnost lyžování a zimních sportů.
2. Jak se dostat na Šumavu? Na Šumavu se můžete dostat autem (tady si předem zjistěte, kde můžete parkovat a hlavně parkujte jen tam, kde je to dovoleno), autobusem nebo vlakem. Nejbližší větší města jsou České Budějovice a Plzeň.
3. Jaké aktivity lze na Šumavě podniknout kromě turistiky? Na Šumavě lze podniknout mnoho dalších aktivit, jako je cykloturistika, vodní sporty na Lipně, rybaření, houbaření nebo jízda na koni. Existují tam samozřejmě i ubytovací místa, kde si můžete užít wellness a relaxaci.
4. Jak dlouho trvá procházka po Zlaté stezce korunami stromů? Procházka po Zlaté stezce korunami stromů trvá zhruba 1-2 hodiny, v závislosti na vaší rychlosti a zastávkách na vyhlídkách.
5. Může se na Šumavě vyskytovat divoká zvěř? Ano, na Šumavě se běžně vyskytuje divoká zvěř, jako jsou jeleni, srnci nebo prase divoké. Pokud budete dodržovat pravidla a zachovávat odstup, můžete je pozorovat v přírodním prostředí.
Ubytování na Šumavě
Hledáte pěkné a cenově dostupné ubytování pro váš výlet na Šumavu? Zkuste mrknout na nabídku Slevomatu. Téměř vždy je tam na výběr z několika desítek ubytování na Šumavě a vy si tak budete moci vybrat podle vlastních preferencí.
Doufáme, že vám tyto tipy na výlety na Šumavě poskytly dostatek inspirace. Šumava vás jistě nezklame!