Výlet na hrad Přimda

Hrad Přimda

Na zalesněném vrcholu v Českém lese se tyčí mohutné torzo kdysi impozantního hradu Přimda. Ačkoliv se dnes jedná o zříceninu, jeho význam je nezpochybnitelný – Přimda je totiž nejstarší kamenný hrad na našem území! Tak bylo jasné, že si jeho návštěvu nemohu nechat ujít.

Hrad je také domovem jedné kuriózní památky – a tu prozradím níže 😉

Na tenhle výlet jsem se už dlouho těšil. Z Prahy se do Českého lesa zas tak často nepodívám a tak jsme si naplánovali, že tento odlehlý kout republiky trochu prozkoumáme.

Začít jsme samozřejmě museli na asi nejdůležitějším hradě tohoto regionu. Na místě, kudy museli projet všichni, kteří z Bavorska mířili do Čech. Stejně jako tomu je dnes – jen se už nejezdí na koních, ale po blízké dálnici D5.

Historie hradu

Stavba hradu bez svolení českého knížete
Hrad Přimda byl podle kronikáře Kosmy postaven v roce 1121 německými rytíři. Ti si šikovně vybrali strategické místo blízko hranic s Bavorskem a na vysokém kopci vystavěli pevnost, aniž by o tom informovali českého knížete Soběslava I. Ten se ovšem o jejich činnosti brzy dozvěděl a nenechal to bez odezvy – hrad byl krátce po svém vzniku dobyt a přešel pod českou správu.

Přimda se tak stala součástí sítě pohraničních hradů a jednou z nejdůležitějších pevností západních Čech.

Vězení pro syna císaře a další zajatce
V dalších stoletích hrad sloužil nejen jako vojenská pevnost, ale i jako vězení. Nejznámějším vězněm byl budoucí kníže Soběslav II. Český král Vladislav II. ho zde držel v zajetí v polovině 12. století.

O století později poctil zdejší vězení svým pobytem i budoucí král Přemysl Otakar II.

Ostatně, kam taky jinam poslat nepohodlné vězně než na okraj říše.

Úpadek a proměna v ruinu
V 16. století začal hrad ztrácet svůj význam a postupně chátral. V 17. století už byl v takovém stavu, že jej tehdejší majitelé opustili.

Přimda se pak stala zdrojem stavebního materiálu pro místní obyvatele, což urychlilo její přeměnu v dnešní zříceninu.

Současný stav a co zde uvidíte

Z původního hradu mnoho nezbylo a tak dnes na návštěvníky čekají už jen mohutné pozůstatky původní románské věže a části hradeb.

A také…

Nejstarší hradní záchod v Čechách

Kromě věže se na hradu Přimda nachází také jeden unikát – nejstarší dochovaný hradní záchod v Česku.

Hrad Přimda - nejstarší záchod
Hrad Přimda - nejstarší záchod

Tento tzv. prevét byl součástí hradního paláce a sloužil jako toaleta. Jde o kamennou výklenkovou latrínu, která ústila ven z hradeb. Přestože dnes už neplní svou původní funkci, je to zajímavý detail, který dokazuje, že i ve 12. století mysleli stavitelé na pohodlí obyvatel hradu. I když… pohodlí… No, dnes už si ho také představujeme jinak.

Výhledy do krajiny

Kromě výše zmíněných zajímavostí stojí za zmínku také výhledy do okolní krajiny Českého lesa a za dobrého počasí je možné spatřit i německé pohraničí.

Hrad Přimda - výhledy

Jak se dostat na hrad Přimda

Hrad Přimda leží nedaleko stejnojmenného městečka a dostanete se k němu po značené turistické trase.

  • Z města Přimda – Nejkratší cesta na hrad vede přímo z města. Trasa měří asi 1 km a není příliš náročná. Cesta je vhodná i pro rodiny s dětmi.
  • Autem – Pokud přijedete autem, můžete zaparkovat v obci Přimda a vydat se pěšky po lesní stezce. My jsme to autem vzali, protože do Přimdy je jinak pro výletníky z hlavního města ta dopravu poněkud nekomfortní.

Pokud jde o doplnění energie, tak my jsme se na oběd stavili v restauraci Modrá Laguna a můžeme ji jen a jen doporučit.

Ubytování v okolí hradu Přimda a v Českém lese

Výlet na hrad Přimda je příjemný, nenáročný. A člověk za odměnu narazí na místo s bohatou historií, nádhernými výhledy a unikátními detaily. Ano, zas ten záchod 🙂

A jeho návštěvu lze spojit s procházkou po krásné přírodě Českého lesa. My jsme to tak udělali.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *