Koronavirové období má i několik výhod. Jednou z nich je to, že lze v klidu a téměř osamoceni navštívit místa, kde byste se jinak museli prodírat davy turistů. Přišel druhý květnový prodloužený a my neodolali a zamířili se podívat na Český Krumlov. Bez turistů. Jaké to bylo?
Páteční státní svátek je prima věc pro všechny, co mají rádi cestování. Takový den volna totiž umožňuje se vypravit i do vzdálenějších míst republiky a užít si to tam bez nutnosti pospíchat. Takže jsme si výlet na jih naplánovali na dva dny a ten první den věnovali téměř celý jen a jen Českému Krumlovu.
Jak se tam dostat
Autem
Asi nejjednodušší způsob. Po dálnici, resp. trase Praha – České Budějovice a za nimi je to už jen cca 20 kilometrů. V Českém Krumlově se chovejte jako lidé a parkujte na vyznačených parkovištích. Prvních 90 minut stojí deset korun, pak každá další hodina padesát.
Vlakem
Z Českých Budějovic jezdí do Českého Krumlova zhruba po dvou hodinách místní lokálka. Cesta trvá cca 45 minut.
Autobusem
Stejně dlouho trvá i cesta z Českých Budějovic autobusem. Ten jezdí zhruba jednou za hodinu.
Naše výprava do Českého Krumlova
My jsme jeli autem a když jsme lehce po dvanácté dojížděli na parkoviště Špičák, tak jsme parkovali na jednom z posledních míst. Plynuly z toho dvě věci – za prvé, že Český Krumlov nebude až tak bez turistů a za druhé, že, pokud pojedete také autem, tak se nikde moc necourejte, ať máte kde parkovat 🙂
Parkoviště je vlastně hned vedle centra města pod zámkem. Prošli jsme kolem domku kata Matěje Budějovickou bránou do historické části města a ocitli se na hlavní turistické třídě – ulice se jmenuje Latrán, což by měl být výraz pro podhradí.
Nooo… takhle nějak tam bylo “narváno”.
Dole v Latránu u řeky už bylo plněji, ale rozhodně to nebyla žádná zácpa. Prostě sem tam pár lidí, otevřené krámy a taková pohodová atmosféra. Jako kdyby se Český Krumlov nadechoval v příjemném tempu k životu po totálním zavření, které ještě před pár dny bylo.
Když se blížíte dolů k řece, tak rozhodně nesmíte minout Zapa bar po vaší pravé ruce. Ne kvůli drinku, ale kvůli jejich skvělé zmrzlině! Neskutečně poctivá a hustá. Musím říct, že tak dobrou jsem už hodně dlouho neměl. A přitom za rozumnou cenu.
Ostatně ceny v Českém Krumlově těchto dní jsou překvapivě normální. Burger + hranolky za 165,- Kč (cena z restaurace u Lazebnického mostu) mě hodně překvapila.
Lazebnický most – jasně, to je ten most, na kterém si všichni fotí věž zámku, jež se nad mostem tyčí. Tady ji máte 🙂
Po mostě přejdete do druhé části historického centra města a vystoupáte pomalu na náměstí. Když byste si chtěli pořídit další obvyklou fotku z Českého Krumlova a to výhled na zámek s hradem, tak musíte zajít do Seminární zahrady v Horní ulici. Pohled odtamtud vám asi bude něco říkat.
Hurá na zámek!
Samozřejmě, že když už jsme si prošli centrum, tak jsme pak nemohli vynechat zámek. Bystřejší možná vědí to, co jsme my nevěděli. A sice, že to není jen zámek, ale i hrad. Prostě dvě historické stavby v jednom.
No a taky jsme nevěděli, že na zámku a hradu v Českém Krumlově mají medvědy. Ehm, kdybych dával na Konopišti pozor, tak bych to věděl, ale zmínka o tom, že právě sem poslali z Konopiště kdysi pár medvědů, mi totálně vypadla z hlavy.
Zámek i hrad jsou samozřejmě v tyto dny zavřené, ale nádvořími a zámeckou zahradou lze procházet. Takže jsme to využili a pořádně to tam prozkoumali. O divadlu s otočným hledištěm víte asi všichni, ale když se nevzdáte a půjdete zahradou až na konec, tak se dostanete ke čtvercovému jezírku. A sednout si tam na lavičku je ideální varianta odpočinku. Pozor! Vyčerpanější výletníci na nich mohou dokonce usnout. No, ehm… pokračujme dál 🙂
Ale… Ono vlastně už moc není kam. Že to nezní jako rouhání, že ne? Když je člověk v Českém Krumlově na jeden den, tak ho stihne v poklidu projít. A rozhodně doporučuji to udělat teď, dokud je ještě poloprázdný a nejsou v něm davy turistů. I když.. Jednu čínskou mini výpravu jsme také potkali – viz následující mírně špionážní a současně hodně nepovedená fotka. Není to moc vidět, ale fakt to byli oni! 🙂
Jasně, jakmile se Český Krumlov, jeho zámek i hrad, všechny restaurace a další lákadla kompletně otevřou, tak i víkend vám bude málo. Ale na to si ještě chvilku budeme muset počkat.
Já jsem rád, že jsme Český Krumlov stihli projít takhle. Je to krásné město, zažili jsme ho normální a přívětivé. Bez megaturistického shonu a atmosféry.
Ubytování v Českém Krumlově
Hotel Dvořák
Krásný hotel s terasami, které nabízejí výhled na krumlovský zámek.
Hotel Grand
Skvělé místo pro ty, kteří ocení kvalitu a pohodlí v centru Českého Krumlova.
Monastery Garden Bistro & Rooms
Menší hotel pro ty cestovatele, kteří mají rádi klid a soukromí.
Kam v okolí Českého Krumlova
Dívčí kámen
Dívčí kámen je monumentální romantická zřícenina rozprostřená na vysoké skále v překrásné přírodě nad soutokem Křemžského potoka a řeky Vltavy. I v této době je přístupný a vede k němu hezká procházka z vesnice Třísov, kde je i veřejné parkoviště (pokud pojedete autem, což doporučujeme).
Zlatá koruna
V obci Zlatá koruna se nachází cisterciánský klášter. A ne ledajaký. Byl založen už v roce 1263 Přemyslem Otakarem II. Klášter je běžně přístupný veřejnosti, nicméně v době koronavirové ja prozatím uzavřen. A tak z něj uvidíte jen to, co je vidět přes kamennou zeď.
Kleť
Kleť je 1084 m vysoká hora (kopec?), který se tyčí nad Českým Krumlovem. Poměrně jednoduše ji poznáte podle televizního vysílače, který je odevšad vidět. Na Kleti dál najdete rozhlednu a hvězdárnu (ta je v období koronavirové záležitosti zavřená).
Na popis všech těchto míst se těšte v samostatném článku, který připravuji. Přeci jste si všimli, že jsme na jih jeli na dva dny, že ano?
2 komentáře