Hrad Houska je jedním z našich nejslavnějších „tajemných“ hradů. O pověsti, že se na něm skrývá vchod do samotného pekla, jste již jistě slyšeli i vy.
My jsme kolem něj projížděli na výletě jinam, ale když jsme si všimli ukazatelů, bylo jasné, že na Housce se musíme zastavit. I když už jsme byli mimo otevírací hodiny.
A snad aby místní tajemno ukázalo, že má nad hradem a jeho okolím svoji moc, zvládli jsme jen vyfotit vyhlídku (viz závěr článku). Na hrad, který jsme si nechali nakonec, už nezbyla šťáva v baterkách… Tak snad příště.
Hrad Houska a jeho historie
Hrad Houska byl založen v první polovině 13. století Přemyslem Otakarem II. a byl postaven téměř souběžně s blízkým Bezdězem. Hrad stojí na místě dřevěného, později kamenného hradiště založeného vévodou Pšovanů Slaviborem pro svého syna Houseka.
Hrad Houska prošel během své existence několika stavebními úpravami , včetně těch renesančních, které určily jeho nynější podobu.
Během let se na Housce vystřídalo několik majitelů, mezi nimi panovníci, šlechtici a soukromé osoby. Zajímavostí je, že v roce 1924 hrad koupil prezident Škodových závodů, senátor pan Josef Šimonek, který ho používal jako letní a reprezentační sídlo rodiny. Během druhé světové války byla Houska využívána německou armádou.
Po restitucích byl hrad předán současným majitelům, kteří ho v roce 1999 zpřístupnili veřejnosti.
Dnes se na Housce konají kulturní akce, jarmarky, šermířské představení, výstavy a svatební obřady. Hrad je známý svou gotickou kaplí s malbami z přelomu 13. a 14. století, která je hodnocena jako středoevropský unikát.
Kde najdete hrad Houska
Jak už jsem zmínil, Houska leží nedaleko hradu Bezděz. V srdci Kokořínsko Máchova kraje.
Hrad Houska a vchod do pekla
Hrad Houska je známý také díky lehce tajemné a strašidelné pověsti.
Podle legendy byl totiž postaven na místě, kde se nachází díra do pekla, a podzemní chodby a místnosti skrývají kostry nelidí a jiné zvláštnosti.
Jenže… Díru do pekla zatím nikdo nenašel (a že se o to snažilo spousta lidí) a tak se můžete na hrad Houska bez obav vydat.
Vyhlídka na Říp
Když už na Housce budete, tak si zajděte kousek od hradu na vyhlídku, ze které je krásně vidět na národní kopec Říp.
Ano, to je ta naše první a jediná fotka z výletu na Housku 🙂
Jak se dostanete na hrad?
Jak už to bývá, nejjednodušší je to autem. A v tomto případě opravdu výrazně nejjednodušší. Jen počítejte s tím, že parkoviště, které je asi 200 metrů od hradu, je poměrně malé.
Vlakem je Houska nejpřístupnější ze zastávky Okna na trati Mladá Boleslav – Rumburk, ale pěkně se projdete (necelých 10 km).
O něco lépe vychází cesta autobusem. Jak z Prahy, tak i z Mladé Boleslavi musíte dojet do Libovic a pak se vydat cca 3 km na hrad. Ze severní strany se pak ještě lépe dostanete busem z Doks na zastávku Doksy, rozcestí Kruh a pak zase zhruba 3 km pěšky až na hrad.