Kvilda a pramen Vltavy

Průsek Černohorský močál, cesta Kvilda - pramen Vltavy

Vltava. Česká národní řeka. Už jen to jméno v člověku probouzí něco zvláštního… Jméno žádné jiné řeky uchu tak lahodně nezní… Není tedy divu, že nás to zlákalo k výpravě k jejím pramenům. Přesněji řečeno k jednomu z nich. Přečtěte si, jak se k němu ze šumavské obce Kvilda dostat, kde se najíst, kde ubytovat a kam třeba v okolí vyrazit dál!

Jak se dostat na Kvildu

Autem
Jednoznačně nejpohodlnější způsob. Na Kvildě je i několik parkovišť za rozumné ceny, takže člověk může parkovat civilizovaně a ne někde na divoko. V létě bych možná doporučil dojet dřív, ať v klidu najdete místo. A brzký příjezd je stejně žádoucí, protože okolí je nádherné a tak se hodí využít den na Kvildě “do mrtě”.

Autobusem
Na Kvildu se autobusem nejlépe dostanete z Vimperka, ale spoje sem jezdí i z Tábora, Sušice, Železné Rudy nebo Českých Budějovic. Přes léto snad operuje i jeden přímý spoj z Prahy.

Vlakem
Vlakem se na Kvildu nedostanete. Nejblíž se jím můžete přiblížit do Vimperka, odkud už je potřeba jet autobusem.

Pěšky nebo na kole
Pokud jedete na Šumavu na pár dní, určitě si vezměte kola. Nebo si je tam domluvte v půjčovně. Šumava je vůči cyklistům mimořádně vstřícná. Ze Sušice, Vimperka, Kašperských hor, Modravy nebo Železné Rudy to na Kvildu rozhodně není nikterak daleko. Pěší turisté by měli volit ubytování blíže, přeci jen nechcete celý den jen jít na start vycházky k pramenu Vltavy, že? 😉

Trasa Kvilda – pramen Vltavy

Výlet k pramenu Teplé Vltavy z Kvildy je celkem nenáročnou procházkou, kterou zvládne každý. A protože se téměř celou cestu jde po asfaltové cestě, tak je vhodný pro rodiče s malými dětmi v kočárku.

My jsme výlet Kvilda – pramen Vltavy absolvovali zhruba před rokem a jak uvidíte z fotek, nelze říci, že by nám počasí nepřálo 🙂 Aspoň jsem si tenkrát vyzkoušel nové oblečení do deště. Nutno hned na úvod říci, že zkouškou prošlo 😉

Cesta Kvilda - pramen Vltavy

Na Kvildu jsme dorazili autem a nechali ho u parkoviště vedle budovy Horské služby. Není třeba se bát nějakých přemrštěných částek za parkování. Cena 10 korun za hodinu je na dnešní dobu málokde vídaná. A podle internetu platí i v roce 2020.

Cesta k pramenu Vltavy je jednoduchoučká. Prostě vyrazíte po modré turistické značce a té se držíte celých 6 kilometrů, než k pramenu dojdete.

Po pár metrech a úvodním stoupání zahnete lehce doprava a kolem Hraběcí huti si to zamíříte přes louku, na které se pasou koně a krávy, do pravého šumavského lesa. A ten už neopustíte až do konce své cesty.

Cestou z Kvildy k pramenu Vltavy

Když píšu pravého šumavského lesa, tak je potřeba zmínit, že cestou potkáte známky kůrovcového řádění. No, pohled to není z nejkrásnějších… Do téhle problematiky zas tak moc nevidím. A tak doufám, že se vše brzy vyřeší a další generace se již na Šumavě pořádného lesa. 

Kůrovcový les, Kvilda - pramen Vltavy

Cesta v podstatě kopíruje tok Teplé Vltavy. V místě, kde ji přemosťuje je odpočívadlo, kterého si nemůžete nevšimnout. A to díky vykácenému pruhu lesa – právě tudy vedla železná opona a začínaly tady nekonečné drátěné ploty zabraňující kdysi v útěku na západ. 

Informační cedule Rozdělené světy

To už ale jsme přímo pod Černou horou a za polovinou cesty k dnešními cíli.

Pramen Vltavy nás zaskočil. Prostě jsme šli po cestě a najednou… kde se vzal, tu se vzal… byl tam… 

Jak vidíte na fotce, studánku s pramenem hlídá dřevěná socha matky s klíčem od řezbáře Davida Fialy. 

Pramen Vltavy

Nutno ale říci, že studánka je umělá. Skutečný pramen Teplé Vltavy je ještě o asi 200 metrů dále a je přístupný po dřevěném schodišti, které vede do stráně Černé hory.

Když už člověk dorazí k pramenu zásadní české řeky, měl by takovou příležitost využít. A tak jsem ve Vltavě pokřtil svůj tenkrát nově pořízený filtr na vodu a Vltavu ochutnal 🙂 Co vám budu povídat! S pražskou Vltavou se to srovnávat nedá 🙂

Křest filtru na vodu u pramene Vltavy

U studánky můžete v altánku posedět, posvačit a nabrat síly na zpáteční cestu. Ta, i vzhledem k tomu, že vede víceméně z kopce, ubíhá velmi pohodově.

Když byste se od pramene Vltavy vydali dál v původním směru cesty, dojdete zhruba za kilometr na česko-německé hranice. Tam je možné zahnout doprava po červené turistické značce, která vás dovede do další známé šumavské obce – Modravy.

To ale nebyla naše cesta. My vyrazili zpět do Kvildy a tam si dali teplý oběd v restauraci u Černého vlka. Pokud je člověk z Prahy zvyklý na porce, kde umění vítězí nad hmotou, tak může s potěšením sledovat, že na Šumavu tento trend ještě nedorazil. Poctivé porce dobrého jídla pro výletníky – to vás u Černého vlka čeká 😉

Doufám, že se na Šumavu také vypravíte a výlet Kvilda – pramen Vltavy si také užijete. A za lepšího počasí než my 😉 Dejte pak vědět do komentářů pod článkem!

Ubytování v okolí

Rezidence Vogelsang, Kašperské hory

Rezidence Vogelsang, Kašperské hory

Hotel s wellness centrem v Kašperských horách je skvělou základnou pro výlety po Šumavě.

Schlosshotel Zdíkov, Zdíkov

Schlosshotel Zdíkov

Proč si neužít trochu toho luxusu? Přesně to nabízí Schlosshotel Zdíkov. A těšte se na krytý bazén!

Scottish Highlander Guesthouse, Mauth (DE)

Scottish Highlander Guesthouse

Napadlo vás někdy bydlet na německé straně Šumavy? Vyzkoušejte to – ceny jsou velmi příznivé a služby vás čekají také skvělé!

Tipy na výlet v okolí Kvildy

Jezerní slať 
Jezerní slať najdete na náhorní plošině mezi Kvildou a Horskou Kvildou. Po slati vede povalový chodník a kolem něj jsou (jak je dobrým zvykem) tabule naučné stezky, ať se také něco dozvíme o tom, jak rašeliniště vznikla a další zajímavosti o místní přírodě. Pro ty, kteří rádi koukají na svět z výšky, je tu vyhlídková věž.

Modrava
Tuto šumavskou vísku proslavilo jednak její televizní kriminální oddělení a jednak krásná šumavská příroda. Z Modravy můžete vyrazit na Tříjezerní slať nebo třeba přes Modravskou horu na Březník a pak zpět kolem Modravského potoka. A odměnit se posezením v místní vyhlášené restauraci a pivovaru Lyer.

Chalupská slať
Chalupskou slať najdete kousek od Svinné Lady. Je to příjemná krátká procházka k jednomu z mnoha krásných rašelinišť, které Šumava nabízí.

1 Comment

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *