O cyklostezce/inline stezce mezi středočeskými královskými městy Poděbrady a Nymburkem jsem slyšel, že to je moc příjemný výlet. A nebo třeba běžecká trasa. Takže, když bylo jednu květnovou sobotu hezky, vyrazili jsme do Poděbrad tuhle pohodovou trasu prozkoumat.
Jak se dostat do Poděbrad
Autobusem
Poděbrady leží na trase několik dálkových autobusových spojů (například ze směru od Krkonoš – ze Špindlerova Mlýnu, Vrchlabí, Jičína) a lze se do nich dostat z mnoha měst i s rozumnými přestupy. Z Prahy pak jezdí přímý spoj.
Autem
Poděbrady leží cca 5 kilometrů od dálnice D11 (Praha – Hradec Králové) a to je činí autem velmi dostupné. Pro parkování je asi nejlepší využít parkoviště u poděbradského Jezera.
Vlakem
Do Poděbrad jezdí vlaky z několika větších měst. Kromě příměstské linky z Prahy, se sem dostanete přímými vlaky i z Kolína, Hradce Králové, Mladé Boleslavi, Rumburka, Ústí nad Labem, Mělníka.
Na kole
Pro tyto způsoby se ideálně hodí stezka, která vede podél Labe. Cyklisté na ni mohou najet v Libici nad Cidlinou a pokračovat přes Poděbrady a Nymburk až do Ostré a Lysé nad Labem.
Na trase Poděbrady – Nymburk
My jsme jako výchozí bod zvolili parkoviště u poděbradského Jezera. Hned u něj začíná asfaltová cesta mírně z kopce, na jejímž konci jsme zahnuli doleva, podešli hlavní silnici a mezi výběhy s koňmi už mířili k Labi.
U Labe je potřeba zahnout doleva (tam vás stejně navede orientační smysl) a pak je cesta už jednoduchá. Pořád po asfaltu a držet se při řece.
Na této straně opustíte Poděbrady velmi rychle a už se jen kocháte z jedné strany stromy a poli a z druhé strany krásou Labe. To si pomalu plyne podél a člověku dodává pocit klidu, pohody, věčnosti… Žádný spěch…
Občas vás mine výletní loď, jako třeba ta na této fotce. I když její jméno hovoří jasně, se slavným českým „jutuberem“ Jirkou Králem asi nebude mít nic společného 😉
Zhruba po 5 kilometrech uvidíte vysokou věž kostela sv. Václava, který se nachází ve vsi Kovanice. Ta je zajímavá i tím, že hned u cesty je tam otevřená hospůdka. Takže ten, kdo podcenil zásobování zdroji energie nebo tekutin, to zde může napravit.
S blížícím se Nymburkem přibývá i možností se občerstvit. Další možností je pak hospůdka u tenisových kurtů. Na tomto výletu hlady a žízní rozhodně neumřete 🙂 A mimochodem, budete hodně narážet na místní pivo z postřižinského pivovaru. Ano, přesně z toho, který proslavil Bohumil Hrabal, strýc Pepin a sličná Maryška – manželka správce pivovaru.
To už se pomalu blížíme do prostředí nymburského sportovního centra. O tom, že v Nymburce něco takového je, jsem jako sportovní fanda věděl. Ale až při této procházce jsem se dozvěděl, kde to tam je a jak je to vlastně veliký areál. Na druhé strany řeky je zase fotbalový areál a tak je asi správné místo říct, že obě města – Poděbrady i Nymburk ve mně vzbuzovaly pocit, že jsou hodně nakloněna sportu a vůbec aktivnímu životnímu stylu.
Slunečné počasí z našeho výletu navíc lákalo ven a tomu dojmu z množství aktivních lidí nahrávalo.
V Nymburce jsme mířili na vlakové nádraží, protože jsme se do Poděbrad chtěli vrátit vlakem. Bacha, mají tu dvě – takže, pokud budete mít stejné choutky jako my, hledejte Hlavní nádraží.
Abyste se k němu dostali, je potřeba přejít Labe. Díky zdymadlu Nymburk, které opravdu nemůžete minout, je to jednoduché.
A jestli bude hezky, určitě si ve svém časovém plánu vyhraďte čas na to, abyste poseděli na nymburského přístaviště (je hned po vaší levé straně po té, co přejdete zdymadlo) – buď na poloostrově nebo pod středověkými hradbami. Garantuji vám, že se vám nebude chtít se zvednout a odejít z místa, kde vás opět prostoupí pohoda a klid z poklidně plynoucího Labe.
Na hlavní nymburské nádraží je pak cca 5 minut pěšky. Vlak zpět do Poděbrad jezdí nejméně jednou za hodinu (pražská příměstská linka S2) a lze využít i další vlaky, které staví v obou městech. Jaký kdy jede si zkontrolujte v jízdních řádech, ať tomu přizpůsobíte sezení pod hradbami a rychlost své chůze 🙂
V Poděbradech jste vlakem za sedm minut. Nádraží Poděbrady je v těsném sousedství lázeňské kolonády, která je nádherná… A na jaře zvlášť. Rozkvetlé záhony, upravené trávníky a chodníky, fontány… Zase se vám bude chtít si sednout a jen tak si vychutnávat, že nikam a nic nemusíte…
Když projdete kolonádou, tak se dostanete na hlavní poděbradské náměstí, které je “nečekaně” pojmenované Jiřího náměstí. Jen pár kroků vám zbývá k poděbradskému zámku, ale tam jsme tentokrát nezamířili a tak ho zatím vynechám. Vy tam ale klidně zajděte. Na náměstí však rozhodně nevynechejte skvělou zmrzlinu v rohové cukrárně U Reinvaldů – budete se olizovat ještě pár desítek minut.
Když se vydáte cestou k mostu, tak lehce pod ním můžete zajít do Poděbradského minipivovaru nakoupit nějaký ten tekutý suvenýr 😉
No a pak už jen přejdete most, ze kterého je krásný výhled na poděbradský zámek a za pár kroků jste u parkoviště, odkud tato procházka startovala.
Délka procházky z Poděbrad do Nymburka je 9,5 kilometru.
Ubytování v okolí
Pension Villa A.Malka,
Poděbrady
Pension s wellness centrem a skvělými službami, které každý uvítá.
Hotel Ostrov,
Nymburk
Hotel pro náročnější hosty na okraji historického centra Nymburku.
Hotel Golfi,
Poděbrady
Máte rádi kvalitní hotelový servis? Hotel Golfi je určen přímo pro vás.
Běh Poděbrady – Nymburk a zpět
A jak to je s tou běžeckou trasou? To jsem si vyzkoušel o pár dní později, kdy jsem se vrátil na místo činu a oběhl si to. Nejprve po levém břehu Labe do Nymburka a pak zpět po pravém do Poděbrad. Bylo z toho krásných 16,5 kilometru po rovině, kdy jsem si postupně vyzkoušel běh za slunečního počasí, pod mrakem a i v dešti s kroupami 🙂 Což ale nijak nemírnilo super pocit ze sportovního výkonu. A protože jsem zpět běžel po druhé břehu, než se šel výlet, tak přidám informaci, že na pravém břehu Labe je o něco více “občerstvovacích” stanic a že asfalt je tam hladší (což se bude spíše hodit pro inlinisty mezi vámi).